Pier Damiano Peretti, varhany

Pier Damiano Peretti, varhany

Pier Damiano Peretti se narodil roku 1974 ve Vicenze v Itálii. Studoval varhany a skladbu ve svém rodném městě, dále v Padově a na tehdejší Hochschule für Musik und darstellende Kunst ve Vídni (varhanní oddělení po vedením Herberta Tachezi a Michaela Radulescu). Další varhanní studia v Hamburku (u Wolfganga Zerera a Pietera van Dijka), mistrovské kurzy s L. F. Tagliavinim, Haraldem Vogelem, Jacquesem van Oortmerssenem a Jean-Claudem Zehnderem.

Ceny v různých mezinárodních varhanních soutěžích (mj. Bologna, Pretoria, Innsbruck, Hamburg, Toulouse). Jako do té doby jediný Ital v roce 1999 získal 1. cenu v tradiční mezinárodní varhanní soutěži v St. Albans ve Velké Británii.

V letech 2002-2009 vyučoval jako profesor varhanní hry na Hochschule für Musik und Theater v Hannoveru. Od roku 2009 vyučuje na hudební univerzitě ve Vídni, kde od té doby vede mezinárodní varhanní třídu.

S repertoárem, který sahá od renesance až k nové hudbě, procestoval Peretti celou Evropu, dálný Východ, Izrael i Kanadu. Natočil CD ve vydavatelstvích Ursina-Motette, Carrara, Naxos, IFO-Records, Ambiente, Tactus.

Jeho pedagogickou práci doplňují mistrovské kurzy (mj. u GOART-Göteborg, Varhanní akademie v Lipsku, Varhanní akademie v Haarlem) a činnost v porotách mezinárodních varhanních soutěží (např. Tokio, Montreal, Norimberk, Odense, Erfurt-Weimar, St. Albans).

Jeho skladby sahají od sólových děl přes vokální a komorní hudbu po orchestrální práce. Různá díla na objednávku a ceny za skladbu, mj. na mezinárodní soutěži varhanních skladeb v Saarlouis a na Výmarských jarních dnech pro novou hudbu. V roce 2015 získal cenu Outstanding Artist Award rakouského spolkového kacléřství za kompozici Mane nobiscum – Missa für die Osterzeit.

 

Kontakt

Český varhanní festival, z. s.
CZ – 150 00 Praha 5, Viktora Huga 4
IČO: 22730711

Tel: +420 608 333 942
Email: adam.viktora@inegal.cz
Web: www.ceskevarhany.cz
FB: fb.com/ceskevarhany